AKCYZA
Strona Główna Sprawdź znak akcyzy O służbie celnejMaj 25 2018 03:07:18
Gadka Szmatka
Gadka Szmatka
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Celnicy na wschodniej granicy wzięli na celownik handlarzy paliw
Gazeta Prawna Izby celne w Olsztynie, Przemyślu i Białej Podlaskiej analizują już ponad 1300 przypadków osób, które udając turystów, przywożą zarobkowo benzynę i ropę z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

– Przeprowadzone przez Służbę Celną analizy wykazały, że występuje grupa podróżnych – na poziomie około 10 proc. – która wielokrotnie przekracza granicę z Federacją Rosyjską, przywożąc na terytorium Polski wyroby akcyzowe, w tym głównie paliwo – poinformowało nas Ministerstwo Finansów (MF). Powodem są utrzymujące się wyraźne dysproporcje pomiędzy cenami paliw w Polsce i w Rosji. Podobny problem występuje także na granicy z Białorusią i Ukrainą, choć nie w takiej skali, jak kiedyś.

– Zakup paliwa po ukraińskiej stronie granicy nie jest już tak opłacalny jak kilka lat temu. Aktualna cena na ukraińskich stacjach OKKO wynosi ok. 4 zł za litr – mówi nam Edyta Chabowska z Izby Celnej w Przemyślu.

Podający się za zwykłych podróżujących handlarze korzystają ze zwolnień od należności celnych i podatkowych.

– Jednym z warunków korzystania z nich jest niehandlowy charakter przywozu, a więc taki, który ma charakter okazjonalny i obejmuje wyłącznie towary na własny użytek podróżnych lub ich rodzin – tłumaczy nam resort finansów. Problem w tym, że handlarze odsprzedają paliwo osobom trzecim, inkasując zyski. Jako przykład Ministerstwo Finansów podaje posesję w Elblągu, na której odkryto prawie 6 tys. litrów oleju napędowego przywiezionego z Rosji. Paliwo było skupowane od osób jeżdżących po kilkanaście razy w miesiącu do obwodu kaliningradzkiego, a następnie rozprowadzane dalej.

Najwięcej pracy mają jednak pracownicy Izby Celnej z Olsztyna. W I kwartale 2013 r. osoby, które przekraczały granicę z Federacją Rosyjską co najmniej 10 razy w miesiącu, wwiozły łącznie ponad 22 mln litrów paliwa. – Wszczęto ponad tysiąc postępowań w związku z niezasługującym na zwolnienie z należności podatkowych przywozem – wskazuje Ryszard Chudy z olszyńskiej Izby Celnej.

Z kolei Izba Celna w Przemyślu analizuje ok. 200 takich przypadków, a izba z Białej Podlaskiej – ok. 150. Niemal każdego dnia lista się wydłuża o kolejnych kierowców, których zachowanie budzi wątpliwości.

– Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Analiza prowadzona jest na podstawie danych zawartych w systemach informatycznych oraz w oparciu o dane dotyczące m.in. liczby przekroczeń granicy, celu podróży, pojemności zbiornika na paliwo czy średniego zużycia paliwa w danym samochodzie – wyjaśnia Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Celnicy przekonują, że zaostrzone kontrole na wschodniej granicy przynoszą efekt, pomimo ostatnich protestów niezadowolonych kierowców (m.in. w Gołdapi). W 2011 r. funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej zakwestionowali blisko 1,6 mln litrów paliwa, a w 2012 r. – mniej niż pół miliona litrów.

Z kolei Izba z Przemyśla podaje, że w podobnym okresie na terenie woj. podkarpackiego liczba ta spadła z 800 tys. do 120 tys. litrów.

Bez konieczności zapłaty cła i podatków na teren kraju można przywieźć tylko paliwo znajdujące się w standardowym zbiorniku samochodu osobowego oraz do 10 litrów paliwa w kanistrze. Takie paliwo nie może być potem wykorzystane do celów handlowych. Jeśli podróżny złamie zasady, będzie musiał zapłacić daniny

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Nawigacja
Strona Główna
FAQ
Kontakt
Galeria
Szukaj
Różne

trwa inicjalizacja, prosze czekac...Akcyza

Copyright & copy; Administrator - Krajowa Administracja Skarbowa - AKCYZA - Poland - UE - 2007/2010
Komentarze są własnością ich twórców i nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść. Teksty zamieszczone w serwisie mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią źródła prawa. Jedynym źródłem prawa są teksty aktów prawnych opublikowanych w organach promulgacyjnych. Portal Akcyza informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | atakujeokazje.pl | frmode.eu